Strona głównaDziałalnośćProjektyProjekt Unijny - Razem w dorosłośćChcę Wam powiedzieć

Projekt Razem w Dorosłość-Chcę Wam powiedzieć

Wypowiedzi uczestników Grupy 2 Warsztatów kształtujących kreatywność i przedsiębiorczość – czerwiec 2013r

Krzysiek: „Czasami  nie chciało mi się pracować, bo nasze zajęcia mamy po lekcjach, ale pani Asia i pani Agata zawsze coś robiły, aby nas rozruszać, najczęściej jakieś śmieszne zabawy. Najbardziej podobały mi się właśnie te zabawy i odgrywanie scenek, zawsze się pierwszy do nich zgłaszałem”. 

Rafał: „Dowiedziałem się kiedy i jak mówić „nie”, jak współpracować z innymi, jak rozwiązać spór,  jak unikać kłótni i problemów. To wszystko jest ważne w pracy. Dowiedziałem się też czegoś nowego o sobie – jestem liderem, a więc trochę takim szefem naszej grupy .” 

Asia: „Najbardziej lubię jak na zajęciach malujemy, a potem robimy z naszych prac wystawy. To są nasze prezentacje. Pani Asia mówi, że jesteśmy bardzo kreatywni.  
Z początku nie wiedziałam o co jej chodzi, ale teraz wiem, że mamy świetne pomysły.”

Ania: „Na początku się strasznie wstydziłam i denerwowałam, kiedy trzeba było wyjść na środek i coś powiedzieć. Nikt się jednak nie śmiał i teraz jest już lepiej, odzywam się częściej. Jestem odważniejsza.”

Szymon: „Lubię rundki na początku zajęć. Można dowiedzieć się jak komuś minął weekend. Fajnie jest też odgrywać scenki, szczególnie przed kamerą. Pani Agata mówi, że mam talent aktorski  i to jest moją mocną stroną. Najtrudniejsze? Chyba rozwiązywanie…tych no… konfliktów, a ja strasznie nerwowy jestem.”

Marta: „Mi się podobało zakładanie firmy. Z początku trochę się kłóciliśmy, jaki sklep mamy założyć, ale potem wszyscy się podzielili robotą. Założyliśmy sklep sportowy „Szybki” i ja tam sprzedawałam różne sportowe towary.” 

 


Wypowiedzi uczestników zajęć technologii informatycznej – czerwiec 2013r

Marlena: „Podoba mi się wszystko, co tu robimy.  Niedawno przynieśliśmy na zajęcia dowody osobiste i legitymacje szkolne i uczyliśmy się skanować dokumenty.”

Adam: „Na zajęciach lubię pisać na komputerze, np. dane osobowe. Lubię też wchodzić na Internet i oglądać, to co mnie interesuje. Ostatnio szukałem na Allegro tableta.”

Justyna: „Wchodziłam na Allegro. Tam można kupić dużo rzeczy. Ja oglądałam bluzki. Były ładne.”

Piotr: „Podobało mi się nagrywanie kamerą. Nagrywałem całą grupę, a potem kolegów i koleżanki przy pracy.”

Joanna: „Mnie podobało się zakładanie Facebooka i poczty. Teraz mogę pisać
z koleżankami i kolegami.”

Szymon: „Podoba mi się Facebook, bo można tu kontaktować się z innymi ludźmi, a także pisanie e-maili. Fajne były zajęcia, jak robiliśmy sobie zdjęcia i wstawialiśmy je na Facebook. Obsługiwaliśmy też kamerę i nagrywaliśmy siebie nawzajem. Poznawaliśmy prawa osób niepełnosprawnych, np. prawo do pracy.”

Krzysztof: „Na zajęciach nauczyłem się obsługiwania kamerki, trochę dyktafonu  
i pisania CV. Najbardziej podobało mi się, jak zakładaliśmy Facebooka.”

Anna: „Mnie najbardziej podobało się zakładanie poczty i pisanie e-maili do koleżanek i kolegów.”

Rafał: „Na zajęciach uczymy się bardzo różnych rzeczy, np. zakładania Facebooka i poczty, wyszukiwania informacji na różne tematy, nagrywania kamerą i dyktafonem. Zajęcia są bardzo ciekawe i wiele nas uczą.”

Marta: „Ja nauczyłam się pisać z osobami na Facebooku i umieszczać tam zdjęcia. Zajęcia są dla mnie bardzo ciekawe.”

 


Wypowiedzi uczniów odbywających praktyki w zawodzie stolarz – czerwiec 2013r

Krzysiek: „Bardzo lubię przyjeżdżać do zakładu, bardzo mi się tu podoba. Poznałem fajnych ludzi. Zobaczyłem jak się pracuje w stolarni i dużo rzeczy tu się nauczyłem. To czego się nauczyłem wykorzystuję w domowych pracach i na zajęciach w szkole. Zrobiłem sobie karmnik, skrzynkę na narzędzia, drewnianą szpatułkę do patelni. Chciałbym kiedyś tutaj pracować”.

Aśka: „I ja bym chciała tu pracować. Praca nie jest ciężka ani nudna. Można czegoś się nauczyć i zrobić coś dla siebie. Nauczyłam się pracować różnymi narzędziami i składać różne meble”.

Szymon: „Mi się też podobają praktyki. Nie jest nudno. Można się pośmiać. Pracownicy odpowiadają na pytania i tłumaczą jak co zrobić. Też bym chciał kiedyś pracować jako stolarz”.

 


Wypowiedzi młodzieży uczestniczącej w Warsztatach kształtujących kreatywność
i przedsiębiorczość:

Łukasz –fajnie jest na zajęciach.
Podobają się nam- dodaje Marcin. Rozmawiamy tu o tym co potrafimy robić najlepiej. Robiliśmy swoje portrety- wtrąca Milena.
Stworzyliśmy „Aleje Gwiazd” i okazało się że każdy z nas jest w czymś najlepszy, jest mistrzem- mówi Szymon, oprócz tego malowaliśmy farbami, zrobiliśmy kontrakt czyli zapisaliśmy zasady które obowiązują na naszych zajęciach. Wykonaliśmy swoje wizytówki. Na Warsztatach poznajemy lepiej samych siebie, teraz wiemy w czym jesteśmy dobrzy a co wychodzi nam słabiej.

 


Wypowiedzi uczestników Zajęć technicznych – wiklina i ceramika:

Ewelina – zajęcia podobają mi się i chętnie w nich uczestniczę chociaż są trochę trudne. Na zajęciach nauczyłam się już pleść splotem „ósemkowym”. Teraz robimy ozdobę - klatkę dla glinianego ptaszka. Można też nauczyć się pleść różne kosze.

Arek – zajęcia podobają mi się, chętnie na nie chodzę. Nauczyłem się zacinać witki i pleść splotem „ósemkowym”.

Marcin – wiklina podoba mi się jako materiał, można z niej robić rzeczy użytkowe i ozdobne. Podoba mi się, że mogę nauczyć się wyplatać różne koszyki. Na zajęciach nauczę się też obsługi narzędzi elektrycznych takich jak wyrzynarka, wiertarka. Chętnie uczestniczę w zajęciach.

 


Wypowiedzi uczestników Zajęć technicznych – witraż:

Bartek – zajęcia są ciekawe, podobają się i chętnie w nich uczestniczę chociaż są trochę, gdyż wymagają dokładności przy malowaniu i rozprowadzaniu farby, ostrożności przy pracy na szkle, aby nie skaleczyć się.

Ewa – lubię chodzić na zajęcia z witrażu, cięłam szkło nożem, namalowałam pieska i pracę z motywem bożonarodzeniowym oraz wierciłam otwór w szkle, aby powiesić na ścianie.

 


Wypowiedzi uczestników na temat zajęć technologii informacyjnej:

Justyna: „Na zajęciach pisałam imię i nazwisko. Sama pisałam. Na komputerze. Umiem wydrukować, zrobić ksero i zalaminować. Mam teczkę, są w niej moje dokumenty.”

Marlena:  „Na zajęciach pisaliśmy na komputerze dane osobowe. Uczyliśmy się robić zdjęcia. Były to portrety każdego z nas, wszystkich z naszej grupy. Potem poznaliśmy taki specjalny program Power Point i zrobiliśmy z tego prezentację pt. „Nasza grupa”. Mówiliśmy o sobie, o koleżankach i kolegach z grupy. Zostało to nagrane na dyktafonie, słyszałam swój glos, jak mówię, i bardzo mi się to podobało - śmiałam się, inni też.

Szymon: „Najbardziej podobało mi się zakładanie skrzynki mailowej i utworzenie konta na Facebooku. Już od dawna chciałem kontaktować się z innymi ludźmi przez Internet. Teraz będziemy mogli do siebie pisać i przesyłać rożne fajne linki, zdjęcia, umieszczać posty. Może poznam nowych fajnych znajomych i będę mógł z nimi rozmawiać na czacie i przez kamerkę internetową.”

Krzysztof: „Kilka razy wchodziłem już sam na Facebooka, który założyliśmy na zajęciach. Dostaliśmy tez pendrive, przenosimy na nich różne pliki, np. zdjęcia, dokumenty. Na koniec będziemy mogli zabrać je do domu. Cieszę się, bo nie mam własnego, a to naprawdę bardzo potrzeba rzecz.”

Anna: „Na zajęciach dużo piszemy na komputerze. Uczymy się korzystac z programu Mikrosoft Office Word. Coraz lepiej sobie radzę z pisaniem, robię już mniej błędów. Ćwiczyliśmy przepisywanie tekstów z książek, czasopism, pisaliśmy własne dane osobowe, adresy koleżanek i kolegów. Nauczyłam się też robić zdjęcia aparatem cyfrowym, przegrywać je na komputer, a potem obrabiać w programie Piccasa.